Milyon Dolarlara Satılan 7 Garip NFT Eser

Değistirilemez tokenler olarak da adlandırılan NFT eserleri son dönemin en popüler konularından biri. Ünlü isimlerin de yaptığı NFT satışları ile bu alana olan ilgi her geçen gün artmakta. Dijital Sanatçıların yaptığı bazı NFT eserleri binlerce hatta milyonlarca dolara satılabiliyor. İşte milyon dolarlara satılan 7 garip NFT eser...


WWW(World Wide Web) Kaynak Kodları

ilk web tarayıcısının WWW(World Wide Web) kaynak kodlarını yazan Tim Berners Lee NFT çılgınlığına kapıldı ve bu kodları açık arttırmada NFT olarak satışa çıkardı. WWW yaklaşık 5,4 milyon dolara satıldı.


Beeple-Everydays: The 5000 Days

Beeple adıyla bilinen Mike Winkelmann tarafından yapılan 5000 fotoğraftan oluşan bir kolaj. Beeple  2007 yılından itibaren bir gün bile atlamadan yaptığı eserlerin kolajlanmış halini NFT olarak satışa çıkardı ve bu eser 69,3 milyon dolara alıcı buldu.


Rock

Listemizin belkide en garip NFT eseri bu olsa gerek. Bir taş parcası olan bu eser 400 ether yani 1,3 milyon dolara satıldı. 


Dünyanın ilk dijital parfümü

Hayır bu parfümün kokusunu alamazsınız. Listemizin en garip NFT eserlerinden biride dünyanın ilk dijital parfümü olan “Cyber ​​au des Parfum” ; sanatcılar parfümün ambalajını, şişesini ve kokusunu taramak için yakın kızılötesi spektroskopi kullandılar. Bu, kokunun dijital bir görüntüsünü yarattı. Dünyanın ilk dijital parfümü “Cyber Eau des Parfum” yaklaşık 18 bin dolara satıldı


Jack Dorsey-İlk Tweet

Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey 21 Mart 2006'da platformda"Just setting up my twttr" (Twitter'ımı kuruyorum) tweetini NFT olarak satışa çıkardı. Jack Dorsey bu tweeti 5 Mart 2021'de açık artırmaya çıkarttı ve elde edilen geliri GiveDirectly's Africa adlı fakir ailelere yardım eden bir vakfa bağışlayacağını açıkladı. Twitter'in ilk tweetini türk asıllı Sina Estavi 2.9 milyon dolara satın aldı. 


Edward Snowden-Stay Free(Özgür Kal)

Eski Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) vE CIA çalışanı olan Edward Snowden gizli belgeleri ifşa etmesiyle tanınan bir isim. Snowden, Amerikan istihbaratının dinleme faaliyetlerini engellemesini sağlayan mahkeme kararındaki belgeler ile kendi portresini yaptı. Portreyi NFT olarak 2.224 Etherium'a satışa çıkaran Snowden satıştan elde ettiği geliri Basın Özgürlüğü Vakfı'na bağışlayacağını söyledi. Portre NFT eser 5.4 milyon dolara satıldı.


 Saba Tümer’in Kahkahası (Bonus)

Sunucu Saba Tümer meşhur kahkasını NFT olarak satışa çıkardı. Saba Tümerini kahkahasını daha öne cüneyt özdemirin tweetini 10.000 Dolar ödeyen İzzet Pinto 90.000 TL karşılığında satın aldı.Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.