İngiltere, Aralarında Mastercard'ın Da Bulunduğu 5 Ödeme Şirketine Ağır Ceza Kesti

İngiltere aralarından Mastercard'ın da bulunduğu 5 ödeme şirketine toplam 45 milyon dolarlık ceza kesti. Cezanın büyük bir kısmını 42 milyon dolar ile Mastercard aldı.

İngiltere 5 büyük ödeme şirketine rekabet yasasını çiğnediği için toplam 45 milyon dolar ceza kesti.  Ceza ülkenin Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi (PSR) kurumu tarafından verildi. Bir soruşturma sonucunda 5 büyük şirketin rekabet etmemeyi veya birbirlerinin müşterilerini kendi taraflarına çekmemek konusunda anlaşmaları sonucu bu cezanın verildiği aktarıldı.

2012 ve 2018 yılları arasında 5 büyük şirket yerel yönetimler tarafından ihtiyacı olanlara dağıtılan ön ödemeli kartlar gibi programlar yapma konusunda anlaştı. Ancak firmalar yerel yönetim sözleşmeleri için teklif verirken birbirleriyle rekabet etmemeyi kabul etti. 

Soruşturma, ihlallerden biri hakkında allpay tarafından yapılan şikayetin ardından Ekim 2017'de açıldı. 5 yılın ardından Mastercard, allpay, Advanced Payment Solutions, Prepaid Financial Services ve Sulion gibi şirketler rekabet yasasını çiğnediklerini kabul etti.


Mastercard'a 42 Milyon Dolar Ceza Kesildi

Rekabet yasasını çiğnediği gerekcesiyle Mastercard, allpay, Advanced Payment Solutions, Prepaid Financial Services ve Sulion şirketlerine 33 milyon pound yani 45 milyon dolarlık ceza kesildi. Kesilen cezanın büyük bir kısımını 42 milyon dolar ile Mastercard aldı


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.