Rusya Tiktok'a Rakip Olacak Yeni Sosyal Medya Uygulaması Yapyy'i Tanıttı

 2020 yılının son aylarında Rusya ile Tiktok arasında bir gerginlik yaşanmış ve Rusya Tiktok benzeri yerli sosyal medya uygulaması için çalışmalara başlamıştı. Bugün ise hükümet tarafından desteklenen yerli sosyal medya uygulaması Yapyy'i tanıttı. 

2016 yılından bu yana günümüzün en çok kullanılan sosyal medya uygulaması Tiktok'a her gün milyonlarca kullanıcı tarafından içerik yükleniyor. Bazı içerikler veya akımlar ülkeleri ve hükümetleri tedirgin ediyor, bunlardan biriside Rusya. Rusya ile Tiktok arasında 2020 yılının son aylarında ufak ufak gerginlikler başlamış ve Rusya Tiktok benzeri yerli sosyal medya uygulaması için çalışmalara başlandığını açıklamıştı. Yapyy isimli uygulama Tiktok'un ülkedeki hakimiyetini azaltmak için 40 milyon Tiktok kullanıcının bulunduğu Rusya'da popüler olmak için çalışmalara başladı.

Tasarım ve özellik bakımından Tiktok'a benzeyen platformda 60 saniye uzunluğunda videolar paylaşılabiliyor.

PUTIN'İN KIZI DA YARDIM ETTİ

Uygulama, devlete ait gaz devi Gazprom'un bir yan kuruluşu olan Gazprom Media tarafından geliştirildi. Uygulamanın geliştirilme sürecinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kızlarından biri olan Katerina Tikhonova da dolaylı olarak yardım etti.Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.