Sahip Olduğu Özellikler ile Aklınızı Yerinden Oynatacak 5 Gezegen

 Evren ve uzay bugüne kadar en gizemli iki kavram her gün yeni gezegenlerin yeni galaksilerin keşfetildiği haberlerini duymuşsunuzdur. Bu yazımızda keşfedilen fizik kurallarına meydan okuyan olağanüstü özelliklere sahip 5 gezegeni sizlerle paylaşacağız.


GJ 1214 B - HER YERİ SU OLAN GEZEGEN

Dünya'dan yaklaşık 40 ışık yılı uzaklıkta bulunan GJ 1214 b, Dünya'nın kütlesinin yedi katı büyüklüğünde bir süper Dünya'dır. Tahmini olarak 230° Santigrat sıcaklığa sahiptir. Ama başlıkta da belirttiğimiz gibi bu gezegen tamamen sularla kaplı. Hubble Uzay Teleskobu tarafından yapılan gözlemlere  göre, GJ 1214 b aslında yoğun ve buharlı bir atmosfer tarafından kapsanan büyük bir su dünyasıdır.


HD 80606 b - Alev Topu Gezegen

HD 80606 b, boyutuyla ve dev bir gaz devi olduğu için Jüpiter'in kardeşi diyebiliriz. HD 80606 b gezegeni cehennem gibi görünen yüzeyi ve cehennem gibi sıcaklıkları ile dev bir alev topu diyebiliriz. Sıcaklık sadece altı saatte 500 °C ile 1200 °C arasında değişir, geceleri ise sıcaklık daha da yükselerek 1200 °C aşar.


 Kepler-78b - Cehennem gibi Gezegen


Kepler-78b kütlesiyle boyutuyla dünyaya en çok benzeyen gezegenler arasındadır ama bu özellikler gezegeni yaşanabilir bir yer olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü  2056 °C ile adeta bir cehennemdir.

 WASP-76 B- Demir Yağan Gezegen

Evet evet yanlış okumadınız bu gezegende havadan demir yağıyor. WASP-76 b, geceleri demir yağdıran tuhaf bir gezegendir. Gündüzleri ise metali eritecek bir sıcaklık vardır.


J1407b Süper Satürn

Güneş’ten Venüs’e kadar olan uzun ve Satürn’ün halkalarından tam 200 kat daha büyük halkalara sahip olan bir öte gezegen


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.