Cengiz Han Hakkında Bu Zamana Kadar Duymadığınız 10 Gerçek

Dünya tarihinin en büyük askeri liderlerinden biri olan hayatı boyunca çok önemli olayların başrolünde olan Cengiz Han gerçek adıyla Timuçin'e ait hiç bilmediğiniz 10 gerçeği bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

  • 15 yaşında komşu bir Moğol kabilesi tarafından köleleştirildi

  • Asyalı erkeklerin yaklaşık %8'i onun soyundan gelmektedir.

  • Generalleri  Eski Düşmanlarıydı

  • 15 yaşında  köleleştirildi

  • Milyonlarca insanın Ölümünden Sorumlu

  • Yaklaşık 500 karısı vardı

  • Mezarının nerede olduğu bilinmiyor

  • Nasıl öldüğü bilinmiyor

  • Annesi kaçırıldı

  • Cengiz han kedilerden nefret eder ve kopeklerden korkardı


15 yaşında komşu bir Moğol kabilesi tarafından köleleştirildi

15 yaşında komşu bir Moğol kabilesi tarafından köleleştirildi ancak bir Moğol askerinin yardımıyla kaçtı. Bu onun itibarını ve gücünü arttırdı.


Asyalı erkeklerin yaklaşık %8'i onun soyundan gelmektedir.

Her 200 erkekden biri doğrudan Cengiz Han'ın soyundan gelmektedir. Aynı zamanda Asyalı erkeklerin yaklaşık %8'i onun soyundan gelmektedir. 


Generalleri  Eski Düşmanlarıydı

Cengiz han büyük bir yetenek avcısıydı ve herhangi bir yetenekli veya deneyimli adamı kolayca kendi subaylarından biri haline getirebilirdi. Bir savaşta Cengiz Han'ı öldürmeye çalışan ancak hedefini ıskalayan düşmanlarından birini gören Moğol imparatoru savaş sonunda düşman birliklerine onu kimin öldürmeye çalıştığını sordu. Bir adam cesurca ayağa kalktı ve saldırıyı kabul etti. Daha sonra Cengiz Han bu askere ordusunda bir subay olarak oldukça saygın bir pozisyon teklif etti. Asker, Cengiz Han'ı denemek ve öldürmek için kullandığı silahtan sonra "ok" lakabını aldı.


Milyonlarca insanın Ölümünden Sorumlu

Savaştığı yerleri yakıp yıkan yerle bir eden Cengiz Han'ın milyonlarca insanın ölümünden sorumlu olduğu biliniyor. Bazı tarihçiler bu sayının yaklaşık 40 milyon insan olduğunu söylüyor. Araştırmacılar o tarihte bu sayının dünya nüfusunun yaklaşık %11'ine tekabül ettiğini söylüyor


Yaklaşık 500 karısı vardı

Yaklaşık 500 karısı vardı ve bunların birçoğu kendisine muhalif yöneticiler tarafından barış hediyesi olarak verildiği söyleniyor.


Mezarının nerede olduğu bilinmiyor

Cengiz Han'ın emriyle Moğolistan'da bilinmeyen bir yerde isimsiz bir mezara gömüldü. Cenazeye katılan herkes öldürüldü ve onları öldürenler de öldürüldü böylece Cengiz Han'ın mezarını bilen kimse kalmamış oldu Efsaneye göre Cengiz Han, asla rahatsız edilmemesi için mezarının üzerine bir nehir akıtılmasını istedi. 


Nasıl öldüğü bilinmiyor

Cengiz Han 1227'de öldü. Efsaneye göre, Çinli bir prenses gizli bir hançerle onu hadım etti ve ölümüne yol açtı. Ölümüyle ilgili daha gerçekçi ve herkes tarafından bilinen teori , atından düştüğü ve aldığı yaralar nedeniyle öldüğüdür. Başka bir teori, zatürreden öldüğünü iddia ediyor ve bir diğeri, Çinlilerle yaptığı son savaşında öldürüldüğünü öne sürüyor.


Annesi kaçırıldı

Cengiz Han'ın annesi Hoelun, Olkhunut kabilesinde doğdu. Mergid konfederasyonundan Chiledu ile nişanlıydı, ancak MS 1159 civarında düğününden sonra Mergid kampına geri dönerken Yesügei tarafından kaçırıldı. Yesügei , güzelliği ve doğurganlığın fiziksel belirtileri nedeniyle Hoelun'u kaçırdığı söyleniyor


Cengiz han kedilerden nefret eder ve kopeklerden korkardı

Son olarak Cengiz Han'ın kopeklerden korktuğu ve  kedileri de sevmediği rivayet ediliyor

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.