Bugün Uzaya Çıkan Jeff Bezos Buralara Nasıl Geldi?

Bugün yanında kardeşi ve diğer 2 önemli isimle tarihe geçen, Amazon'un ve uzay araştırmalarının yapıldığı Blue Origin'in kurucusu olan Jeff Bezos'un buralara nasıl geldiğine değineceğiz.

Jeff Bezos Kimdir?

Jeffrey Preston Bezos doğum adıyla Jeffrey Preston Jorgensen, 1964 yılının ocak ayında 18 yaşından küçük bir anneden ABD’nin New Mexico eyaletinin Albuquerque şehirinde Dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Jacklyn Gise Jorgensen ve babası Ted Jorgensen’dur. Jeff doğar doğmaz babası kaçmıştır,annesi Jeff 5 yaşında iken Küba'dan ABD’ye göç eden ve sonra petrol mühendisi olan Miguel Bezos ile evlenmiştir

Eğitim hayatında da çok başarılı biri olan Jeff Bezos ilköğretimini River Oaks İlköğretim Okulunda, ortaöğretimini üstün yetenekli çocuklar lisesi'nden birincilikle, Yüksek öğretimini Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden sınıf birincisi olarak tamamlamıştır. Yazlarını dedesinin Texas’daki çiftliğinde sığır bakıcısı ve traktör tamircisi olarak  geçirmiştir.

1986 yılında, Üniversite'den mezun olunca iş aramaya koyulan Jeff Bezos, Priceton mezunu çalışanlar aramakta olanFitel firmasının onbirinci elemanı olarak iş hayatına atıldı.Şubat 1987'de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti.

Nisan 1998'de Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company'e başkan yardımcısı asistanı olarak geçiş yaptı. 2 yıl sonra D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı. Bu fon şirketinde çalışırken eski eşi olan yardımcısı Mackenzie Tuttle'la evlendi.

Jeff BezosD.E Shaw şirketinde "bir şirketin internet'deki ilk adımının kitap satışı olmasını önerdi" kabul edilmeyince istifa edip şu an kendisini dünyanın en zengin insanı yapan Amazon'un temellerini attı.

Amazon ve Daha Fazlası

Bugün bir hayalini daha gerçekleştirmiş olan Jeff Bezos, 1994 yılında sanal bir kitapçı açma hayali için D.E Shaw şirketinden istifa etmiş ve birkaç arkadaşı ile Seattle, Washington’a taşınıp arkadaşlarıyla evinin garajında Amazon'un temellerini atmıştır
1995 yılında, Güney Amerika’daki bir nehirden esinlenerek Amazon koyduğu sitesinden  ilk kitap satışını yaptı. Beklenenden oldukça fazla satış yapan Amazon daha ikinci ayında  haftada 20.000 dolara ulaştı. 1998 yılına gelindiğinde Jeff Bezos Amazon'un satış yelpazesini genişletti artık sadece kitap değil CD, video, kıyafet, elektronik ve oyuncak gibi ürünlerinde satılmasıyla satışlar tavan yaptı.2000 yılında havacılık ve uzay araştırmalarının yapıldığı Blue Origin'i kurdu.  2018 yılının eylül ayında, Amazon’un değeri 1 trilyon dolardan daha fazlaydı ve Apple’dan sadece birkaç hafta sonra bu rekoru kıran ikinci şirket olmayı başardı. Bunun yanında Amazon pek çok şirketi de bünyesine kattı(IMDb, Alexa.com, Twitch.tv ve Goodreads...)

Jeff Bezos’un Serveti

1997 yılında Amazon'u halka açan Jeff Bezos sahip olduğu hisseler ile serveti daha da katlandı.
Şu an 211 milyar dolar ile dünyanın en zengin insanı unvanını elinde bulunduruyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.