"Bir Efsanenin Sonu" Pes Serisi Buralara Nasıl Geldi?

Bir zamanların efsanesi Pes serisi tarih oluyor. Konami, PES serisinin adının eFootball olarak değişeceğini ve tüm platformlarda ücretsiz oynanacağını duyurdu. Bu başlığımız da Pes serisinin bugünlere nasıl geldiğine değineceğiz.

Serinin ilk oyunu Pes 1

Aslında Serinin ilk oyunu Pes 1 değil, Pes 1'den önce oyun ISS ismi ile yayınlanıyordu. ISS oyunu daha çok japon yerel liglerini barındıran bölgesel bir oyundu. Konami ISS oyunun beklenenden daha fazla ilgi görmesi üzerine oyunu dünya geneline açma kararı verdi. Fakat "ISS" adı oyun için ilgi çekici bir ad değildi, dünyaya hitap edecek bir ad gerekti ve o ad; Pes yani Pro Evolution Soccer'ı uygun buldular ve böylelikle Pes efsanesi başlamış oldu.

Pro Evolution Soccer 2 (Pes 2)

Konomi,Pes 1 ile  Avrupa'da isteği satış rakamlarının da üstünde satış gerçekleştirince, 2002 yılında serinin ikinci oyunu Pes 2'yi duyurdu. Pes 2'de oynanış Pes 1 oyununa göre daha hızlıydı. Lisans problemleri nedeniyle Manchester United yerine Manchester, Real Madrid yerine Madrid ismini kullanmak zorunda kalıyordu.

Pro Evolution Soccer 3 (Pes 3)

2003 yılında serinin üçüncü oyunu olarak Pes 3 yayımlandı. Pes 3'te serinin önceki oyunları gibi çok ilgi gördü, buna EA Sports‘un FIFA 03 ve FIFA 04'te beklenilen performansı vermemesi de etkili oldu.

Pro Evolution Soccer 4 (Pes 4)

Konami Pes 4'te de aynı başarıyı yakalayacağını biliyordu ve 2004 yılında Pes 4'ü yayımlandı. Serinin bu oyununda lisans sıkıntısı kısmen de olsa çözülmüştü, ligler lisansları alınmış şekilde yer alıyordu. Ancak daha takım isimleri lisansları çözülmemişti.

Pro Evolution Soccer 5 (Pes 5)

Serinin beşinci oyunu Pes 5, 2005 yılında yayımlandı. Ancak serinin bu oyunu EA Sports‘un FIFA üzerinde yaptığı değişiklikler nedeniyle pek çok kişi fiyat performans oyunu olarak FIFA 2005 oyununu satın alıyordu. Bu durum Pes 5'in beklenenden daha düşük talep görmesine neden oldu. Pes 5, PlayStation 2'de çevrimiçi oyun özelliğini barındıran ilk PES oyunu olmuştu.  Arsenal, Chelsea ve Celtic gibi kulüplerin lisansları da bu seride alınmıştı. Ayrıca Pes 5 ile Türkiye'deki oyun kitlesinin Pes serisine  ilgisi de yavaş yavaş oluşmaya başlamıştı.

Pro Evolution Soccer 6 (PES 6)

Serinin devamı niteliğindeki Pes 6, sonuna rakam alarak çıkan son oyundu. Çünkü Pes 6'nın 2007 sezonunu kapsamasına karşın, oyuncular üzerinde 2006 sezonunu temsil ediyormuş gibi bir his yaratmasıydı, bunun sonucunda da Konami bundan sonra serinin gelecek oyunlarında temsil ettiği seneyi koyarak çıkarma kararı aldı. Pes 6 Özellikle Xbox 360'da sunduğu yeni nesil, yüksek çözünürlüklü grafikler sayesinde önceki oyunlardan daha fazla ilgi gördü.

PES 2008

Uzun yıllar 1,2,3,4 şeklinde giden seri Konami'nin aldığı kararla temsil ettiği senenin adını alan ilk oyun 2007 yılında çıkan Pes 2008'di. Özellikle Teamvision adı verilen bir karmaşık yapay zeka ile piyasaya çıkan serinin bu oyunu diğer oyunlarından farklıydı. Çünkü bu yapay zeka yeni ataklar yaratmayı öğrenebilen bir tür özelliğe sahipti.

PES 2009

2009 yılında serinin devamı olarak Pes 2009 duyruldu. Özellikle ülkemizde ilk rağbet gören ve çok satılan Pes 2009, ülkemizde çok ilgi görülünce Konami'nin de dikkatinden kaçmadı ve serinin gelecek oyunlarında Türkçe dil desteğinin'de geleceğinin sinyalleri verildi. Konami seriye yeni diller ekleyecegini Pes serisi nerede ilgi görürse orası için dil seçeneği sunacağını açıkladı.

Pes 2010

Gelişmiş grafikler ve 360 derece kontroller barındiran Pes 2010, 2009 yılında satışa sunuldu. Konami serinin bu oyunuyla artık lisans sorunu yavaş yavaş çözülüyordu. Ayrıca Ülkemizdeki ilk resmi PES turnuvaları da PES 2010 ile birlikte düzenlenmeye başladı.

PES 2011

UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi gibi lisanslara sahip olarak oyuncularına daha gerçekçi bir oyun sunan Pes 2011, 2010 yılında satışa çıktı. Ülkemizde tıpkı Pes 2010 gibi çok ilgi gören oyun, bir süredir Konami'nin de gündeminde olan Türkçe dil seçeneğinin Pes 2012'de geleceğini açıklandı.

Pes 2012

Bir süredir beklenen Türkçe dil seçeneğiyle Pes 2012, 2011 yılında satışa sunuldu. Birçok dil seçeneği ile serinin en çok satan oyunu unvanını da eline alan Pes 2012 özellikle Türkiye ve Meksika'da çok ilgi gördü.

Pes 2013

Pes serisinin en çok beğenildigi, yıllar geçse de hala hatırı sayılır oyuncu kitlesi olan Pes 2013, 2012 yılında satışa sunuldu.

PES 2014

Pes 2013 ile büyük bir oyuncu kitlesi oluşmuştu. Serinin devam niteliğindeki oyunu Pes 2014'ü merakla bekleyen Pes hayranları büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Konami yeni nesil konsolların çıkışı nedeniyle  Pes 2014'te oyun motorunu değiştirme kararı almış ve Fox Engine‘e geçiş yapmıştı. Bu geçiş ile Pes serisi popülerliğini kaybetmeye başlamış, FIFA serisi öne çıkmaya başlamıştı.

PES 2015

Konami bu hayal kırıklığını Fox Engine'ye bağlamış ve hayranlarından biraz zaman isteyerek bu oyun motorunu geliştireceklerini açıkladı. Fakat Pes hayranları bir kez daha hayal kırıklığına uğradı; eski ruhunu kaybeden Pes serisinin bu oyununda FIFA'ya benzemeye çalışması büyük tepki topladı.

Pes 2016

Eski popülerliğini kaybeden Pes serisi bir nebzede olsa Pes 2016 ile tekrar ilgi görmüştü. Konami hatasını telafi etmek için grafikler için epey emek harcamışdı.

Pes 2017

Gelişmiş yapay zeka sistemi ile gerek sürpriz paslar verebilen,daha gerçekçi daha doğal hareket eden oyuncular ve birçok yenilik ile gelen Pes 2017, 2016 yılında satışa sunuldu. Ayrıca Pes 2017'de Türkiye'nin Avrupa klasmanında yer alması gerekirken Asya-Okyanusya klasmanında gösterilmesi o dönem büyük tepki toplamıştı.

Pes 2018

Artık FIFA ile rekabet edemeyecek hale gelen Pes serisinin yeni oyunu Pes 2018, 2017 yılında satışa sunuldu. Ayrıca yine ülkemizi ilgilendirecek bir hata ile gelmişti Pes 2018.

Pes 2017'de yapılan hataya nazaran bir yazım hatası sonucu Akhisar'ın adı Akuhisaru' şeklinde yazılmıştı.

Pes 2019

Konami serinin bu oyununda beklenmedik bir sürpriz yapmıştı. Daha önce ülkemizi birkaç takımla temsil ettiğimiz seriyi Konami'nin Türkiye Süper Ligi’nin lisans haklarını satın almasıyla artık tüm takımlarımıza temsil edecektik.

eFootball Pes 2020

eFootball ismi Pes 2020 ile gelecek pes serilerinin önüne konulmaya başlandı. Yeni kamera açıları, oynanış mekaniğindeki değişiklikler, top sürme şut çekme pas ve daha hassas top kontrolü v.b özellikleri ile gelen Pes 2020 beklenenden daha fazla ilgi gördü.

eFootball PES 2021

Konami, Pes 2022 için büyük çapa harcadığını bu sebeple Pes 2021'in Pes 2020'nin devamı niteliğinde olacağını duyurduğu oyun 2020 yılında satışa çıktı. Oyun Pes 2020'nin devamı olduğu için oyunda yenilik yok diyebiliriz.

eFootball 2022

"Pes atmak" sözünün tarihe karışacağı eFootball 2022 bu yıl sonbaharda ücretsiz olarak çıkacak. eFootball 2022 birçok yeni özelliği ile birlikte geliyor, bunlardan bir tanesi: çapraz platform desteği(akıllı telefonuyla online maç yapan birisi PC başında olan birisiyle karşılaşabilecek. Bir diğer yenilik ise oyun motorunda. Konami Pes 2014'ten bu yana kullandığı FOX Engine isimli oyun motoru yerine Unreal Engine 4'ü kullanmaya başlayacak.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.