RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'den Medya Kuruluşlarına Mesaj: Kalabalık Görüntüler Yerine Boş Cadde ve Sokakları Gösterin

 RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Medya Kuruluşlarına Ve Televizyon Kanallarına sokağa çıkma haberlerinin görüntüleri ile ilgili bir yazı gönderdi.

Gönderilen yazıda RTÜK tam kapanma sürecinde kalabalıkların olduğu görüntüler yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin gösterilmesini istedi.


Medya kuruluşu temsilcilerine gönderilen mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığı tespit edilmiştir. Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde '…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.' hükmü yer almaktadır. Bu sebeple tam kapanma döneminde yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir."

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.