Bilim insanlarından Gelen 'Mars Vebası' uyarısı Gelecek Mars Projelerini Etkileyebilirmi

Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi (NASA)’nın Perseverance gezgini, Kızıl Gezegen’i araştırırken ve Elon Musk'ın çılgın projesi  insanlı yolculuk söz konusuyken, bilim insanları Mars’tan alınan taş ve toprak örneklerinin Dünya’ya getirilmesinin büyük riskler taşıdığını açıkladı. Getirilmesi muhtemel numunelerin 'Mars Vebası'na yol açabileceği öne sürüldü


Hâlihazırda Dünya Koronavirüs ile mücadele ederken birde Bilim insanlarından yeni muhtemel bir salgın hastalık konusunda uyarı geldi. Ancak bu sefer hastalığın merkezinin Dünya değil, Dünya'ya milyonlarca kilometre uzaklıkta bulunan Mars gezegeni olabileceği ifade edildi.


ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), hepimizin de bildiği gibi Mars'daki değerli kayaları ve toprağı ayrıntılı testler için Dünya'ya getirme projesi üzerinde çalışıyor. Bu yüzden, şubat ayında Mars'a iniş yapan Perseverance aracının(ki hepimiz o gece Barış Özcan'ın kanalında canlı canlı izlemiştik :D ) topladığı örnekleri almak için 2026 yılında bir kara aracının gezegene fırlatılması planlanıyor.


Öte yandan NASA tarafından yapılana bir açıklamada, “Mars’ın yüzeyinden bozulmamış örnekleri Dünya’ya getirmek, nesillerdir gezegenimizdeki bilim insanlarının hedefi konumundadır” ifadeleri yer alıyor.

NASA’nın 1975’ten 1983’e kadar süren Viking programında yer alan Dr. Levin ise bu konuda pek hevesli olmadığını ve Kızıl Gezegen’den getirilecek herhangi bir parçanın Dünya üzerinde bir salgın hastalığa yol açmasının yüksek bir ihtimal olduğunu belirtti.

Dr. Levin, “Mars’tan getirilecek güvenli bir numunenin, son derece korunaklı kaplarda getirilmesi durumunda bile bir tehlikeye yol açabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.NASA ve ESA’nın yürüttüğü projedeki bazı bilim insanları da benzer uyarıyı yaptı.Yapılan uyarıda, 1973’teki kitabında Mars’tan numune getirmenin sonuçları hakkında uyarıda bulunan dünyaca ünlü gökbilimci Carl Sagan’a atıfta bulunularak şu ifadelere yer verildi:

“Kızıl Gezegen biyolojik açıdan büyük ilgi uyandıran bir ortama sahip. Mars’tan getirilecek olası numunelerin içeriğinde, gezegenimizde çok büyük bir biyolojik hasara yol açabilecek patojenler, organizmalar olabilir bulunabilir ve hatta bu organizmalar bir Mars Vebası’na yol açabilir”.
Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Burada Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.